Adwords Takibi

Adwords dünyanın en gelişmiş yapay zekası tarafından yönetilen bir reklam ağı ve neredeyse en büyük “büyük verisi”.

Bir adwords reklamının yayınlanması  bir çoğunu kesin olarak bilemediğimiz sayamayacağımız kadar çok kritere bağlı.

Yayınlama Planının Modellenmesi

Bir adwords reklamının yayınlanması  bir çoğunu kesin olarak bilemediğimiz sayamayacağımız kadar çok kritere bağlı. Bir arama terimi için arama motoruna otomatikleştirilmiş bir sorgu gönderdiğimizde, yani bir insan aramasını taklit ettiğimizde sorguyu Bursa lokasyonundan gerçekleştirip Londra  gösterme, linux sunucu kullanılmasına rağmen windows 10  kullanan bir masaüstü bilgisayar izlenimi verme gibi bazı kriterleri taklit edebilsek de pek çoğunu doğası gereği henüz edemiyoruz. Sorguyu Londra’da oturan, 18-35 yaş arası bir kadının arama sorgusu olarak gönderemiyoruz mesela.

Yani segmente edilmiş reklamların pek çoğunu algılayamıyoruz ama herkese açık olan reklamların bir kısmını yakalayabiliyoruz. Elde ettiğimiz az miktardaki veri bize oluşturduğumuz bir modellemeyle karşılaştırarak bir çıkarım yapma şansını veriyor.

En sonunda modelleme dataları diğer veri kaynaklarımızla birleştirilerek reklam harcama optimizasyonu servisimizde kullanılıyor.

Otomatikleştirilmiş veya manuel yapılan arama sonuçlarından gelen reklam sonuçlarına kesinlikle tıklanmaz ve rakiplerinize bir reklam tıklama maliyeti oluşturulmaz.